Týždeň HENDI terapií pre „domováčika“

21 / mar / 2024

Aj telesne znevýhodnené deti v detských domovoch potrebujú rehabilitovať

Každé dieťa by malo mať pri sebe milujúcich rodičov alebo blízkych, ktorí ho sprevádzajú detstvom a na ceste k dospelosti. Nehovoriac o deťoch, ktorým život nadelil do vienka rôzne zdravotné znevýhodnenia. Žiaľ, mnohé z nich vyrastajú v detských domovoch, ktoré sa pred piatimi rokmi po novele zákona premenovali na centrá pre deti a rodiny. Tie deťom poskytujú dočasnú starostlivosť so snahou zabezpečiť im život v podmienkach, ktoré sú čo najviac podobné rodine.

Pracovníci Centra pre deti a rodiny v Piešťanoch aktívne vyhľadávajú projekty a reagujú na granty, aby mohli “ich” deti s telesným znevýhodnením absolvovať špičkovú rehabilitáciu. Pozhovárali sme sa s jeho fyzioterapeutkou Silviou Hudákovou, ktorá k nám prišla na intenzívny pobyt s malým chlapčekom v dočasnej starostlivosti. Úspech sa prejavili takmer okamžite. K téme sa vyjadril aj riaditeľ centra.

Gloria počas rehabilitácie v HENDI CENTRE

Komplexný balík terapií vďaka grantu 

Centre pre deti a rodiny v Piešťanoch je umiestnených pätnásť detí, ktoré si vyžadujú špeciálne potreby vzhľadom na ich telesné znevýhodnenie. Pre jedno z nich sa vedeniu centra podarilo získať financie na týždenný intenzívny pobyt v HENDI CENTRE. Chlapček zo špecializovanej skupiny na Mierovej ulici s viacerými vážnymi diagnózami, ktorý bude mať dva roky, absolvoval rehabilitačný kurz pre najmenšie deti začiatkom roka. „Ďakujeme Nadácii SPP v spolupráci s Asociáciou pomoci postihnutým – APPA, že sme sa mohli zapojiť do projektu a získať 1.000 eur na rehabilitáciu v HENDI CENTRE. Znamená to pre nás veľmi veľa, pretože práve vďaka takým organizáciám sa môže náš zámer zabezpečiť komplexnú rehabilitáciu našim deťom postupne napĺňať,“ hovorí Pavol Vatrt, riaditeľ Centra pre deti a rodiny v Piešťanoch. 

Gloria počas rehabilitácie v HENDI CENTRE

V domove  sa usilujú zlepšiť a stabilizovať zdravotný stav a osobnostný rozvoj detí s ťažkým zdravotným znevýhodnením. Na spoločnom cieli vzájomne spolupracujú kolektív zdravotných sestier, fyzioterapeut, vychovávatelia a špeciálny pedagóg, ale terapiám šitým na mieru absolvovaným v priebehu niekoľkých hodín za sebou pod jednou strechou sa to nevyrovná. 

Gloria počas rehabilitácie v HENDI CENTRE

„Preto sa snažíme vyhľadávať rehabilitácie mimo zariadenia, kde je možnosť poskytnúť deťom komplexnú a intenzívnu rehabilitačnú starostlivosť vrátane logopedickej intervencie, hydroterapie, muzikoterapie, elektroterapie a iných moderných metód a vybavení rehabilitačných priestorov. Spolu so zamestnancami aktívne hľadáme projekty zamerané na rehabilitačnú starostlivosť pre tieto deti a možnosti financovania rehabilitácií v špecializovaných zariadeniach,“ približuje riaditeľ Vatrt. 

Gloria počas rehabilitácie v HENDI CENTRE
Gloria počas rehabilitácie v HENDI CENTRE

„POBYT V HENDI CENTRE BOL GÓL!“ 

Chlapček prebudil svoju ľavú stranu telíčka a zlepšil očný kontakt 

„Po piatich dňoch vidím, že mi viac otvára rúčky, že ľahšie otáča hlavu. Mal preferovanú pravú stranu a teraz už skúša aj ľavú. Evidentne to má zmysel,“ hovorí o malinkých úspechoch klienta Silvia Hudáková, fyzioterapeutka Centra pre deti a rodiny v Piešťanoch, ktorá chlapčeka sprevádzala a asistovala mu počas celého pobytu. Práci s deťmi s hendikepom zasvätila takmer polovicu života a tak sme sa s ňou porozprávali, ako vníma možnosti rehabilitácie v našom centre a či ju práca s týmito deťmi napĺňa. 

Gloria počas rehabilitácie v HENDI CENTRE

V domove pracujete v rámci špeciálnej ošetrovateľskej skupiny. Ako vnímate príležitosť rehabilitovať v našom modernom medicínskom zariadení? 

Pobyt v HENDI CENTRE bol gól, boli sme veľmi spokojní. Rehabilitácia zahŕňala cvičenie, kyslík, pôsobenie polarizovaným svetlom, masáž, reflexnú masáž aj logopédiu, v rámci ktorej som získala mnoho dobrých rád. Vyskúšali sme raz aj muzikoterapiu za použitia tibetských misiek, ladičky, gongu a bubna, ktorá bola veľký zážitok. Nikdy v živote som ani ja také niečo nezažila, takže to bolo fakt super. To všetko v tmavej miestnosti, kde chlapček mohol lepšie pohľadom fixovať objekty. Pri spastických deťoch je to veľmi vhodné. Po rozhovore s muzikoterapeutom Mariánom Gliganičom ma to oslovilo natoľko, že by som si veľmi rada urobila kurz a zamerala sa pri práci s deťmi aj týmto smerom. Z pohľadu fyzioterapeutky ma veľmi potešila aj dostupnosť vodoliečby a watsu. 

Gloria počas rehabilitácie v HENDI CENTRE

Absolvovali ste s deťmi z domova rehabilitácie aj v iných centrách? 

Áno. Mali sme možnosť čerpať finančnú podporu z viacerých projektov aj v iných rehabilitačných centrách na okolí, ale pri tom cvičení som nemohla byť osobne prítomná. Bolo to niečo na tento spôsob, ale nebolo to také ucelené a s takou následnosťou. Terapie v HENDI plynú pekne za sebou. Dieťa je tak správne unavené a stimulované, uvedomuje si, že musí svoje telo viac používať, takisto aj mimiku tváre, gestikuláciu. Keď má napredovať, tak jednoducho potrebuje stimuly. Keď nájdeme možnosť financovania, rada by som sa do HENDI vrátila aj s inými deťmi. 

Gloria počas rehabilitácie v HENDI CENTRE

Prečo ste sa rozhodli pre povolanie fyzioterapeutky v detskom domove? 

Zo základnej školy ešte neviete, čo chcete robiť, ale ja som doma mala tendenciu vždy masírovať, tak som začala študovať ako masér na zdravotníckej škole v Trnave, následne som si spravila titul diplomovaného fyzioterapeuta. Práca v centre bola čistá náhoda, robila som si tam absolventskú prax a už som tam nejako prirodzene zostala (úsmev). 

Gloria počas rehabilitácie v HENDI CENTRE

Čo vám táto práca dáva?

Niektoré deti poznám už od pôrodnice, odmalička, a teraz už majú niektorí 17-18 rokov. Vládne tam také komorné rodinné prostredie, že si občas pri dverách mýlim kľúče centra s kľúčmi od domu (smiech). Je to pekná práca s deťmi a mám ju veľmi rada. 

Gloria počas rehabilitácie v HENDI CENTRE

Máte v pracovnej oblasti nejaký cieľ, ktorý by ste chceli dosiahnuť? 

Aby deti v centrách napredovali. Ale to by muselo byť aj viac pracovných miest v detských domovoch. Možnože viac rozšíriť povedomie o tom, že centrá pre deti a rodiny s deťmi s hendikepom potrebujú viac odborných zamestnancov ako sú fyzioterapeut či logopéd. 

V tomto s pani Silviou jednoznačne súhlasíme a veríme, že s deťmi z detského domova sa v HENDI CENTRE ešte stretneme. Ďakujeme za rozhovor a prajeme veľa úspechov. 

Share This