Odborná prednáška primárky Martiny Frištákovej bola zameraná na skoliózu

13 / jún / 2023

Uznávaná odborníčka v oblasti ortopédie v HENDI CENTRE informovala aj diskutovala s rodinami s SMA deťmi.   

Skolióza patrí medzi známe ochorenia pohybového aparátu, objavuje sa najmä v období dospievania. Oveľa viac ňou trpia dievčatá ako chlapci. Kým jej ľahšia forma sa dá riešiť pomocou cvičení, závažná si už vyžaduje operačný zásah. Veľmi často sa objavuje aj u detských pacientov s nervovosvalovými ochoreniami, medzi ktoré patrí aj spinálna svalová atrofia (SMA). V manažmente týchto pacientov zohráva dôležitú úlohu ortotická starostlivosť zameraná na rôzne formy náhrad a úprav chýbajúcich a oslabených pohybových funkcií, korekciu aj prevenciu deformít pohybového aparátu.

Gloria počas rehabilitácie v HENDI CENTRE

Problematike skoliózy a ortopedickej starostlivosti sa už dlhodobo venuje MUDr. Martina Frištáková, PhD, ktorá pôsobí ako primárka Ortopedickej kliniky v Národnom ústave detských chorôb v Bratislave. Pozvaná odborníčka podrobne rozobrala problematiku skoliózy a ortotiky skoliózy pri nervovosvalových ochoreniach v sobotu 27. mája v HENDI CENTRE v Piešťanoch.

Gloria počas rehabilitácie v HENDI CENTRE

 „Každé dieťa je iné. Nielen farbou vlasov, očí, ale aj priebehom diagnózy. Je potrebné veľmi citlivo zvažovať, čo je pre každé jedno z nich vhodné,“ upozornila počas prednášky. 

Medzi účastníkmi, ktorí na predpoludňajšie podujatie zavítali, boli fyzioterapeuti aj rodičia detí so spinálnou svalovou atrofiou. Prednáška bola dostupná aj online, pričom pripojených bolo aj šesť odborníkov z rôznych častí Slovenska. Jej súčasťou bolo množstvo praktických informácií, druhá časť bola venovaná diskusii.

Gloria počas rehabilitácie v HENDI CENTRE

Odborná prednáška bola realizovaná v rámci projektu Krok pre teba pod hlavičkou Asociácie pomoci postihnutým – APPA a v rámci ktorého už tri roky zabezpečujeme komplexnú rehabilitačnú starostlivosť pre SMA deti v HENDI CENTRE. Hlavným partnerom podujatia bola spoločnosť Roche. 

Gloria počas rehabilitácie v HENDI CENTRE

Viac informácií o ďalších pripravovaných podujatiach a prehľad aktivít SMA Slovakia – novovzniknutej aliancie rodín detí s diagnózou SMA nájdete na stránke www.sma.appa.sk. 

Share This