Kraniosakrálna terapia je vyhľadávaná aj v HENDI CENTRE

25 / aug / 2022

Jemná dotyková terapia prináša zlepšenie psychického a fyzického stavu. Terapia sa dnes vo veľkej miere praktizuje po celom svete a naďalej získava popularitu u širokého spektra ľudí. Nový liečebný prístup pomáha aj klientom HENDI CENTRA. Terapia prináša hlboké fyzické a emocionálne uvoľnenie a súčasne aktivizuje samoozdravovacie procesy organizmu.

Gloria počas rehabilitácie v HENDI CENTRE

Podstatou terapie je pozorovanie pulzácie mozgovomiechovej tekutiny, ktoré terapeut zaznamenáva jemným dotykom na vybraných bodoch okolo hlavy, trupu, kolien a chodidiel. Tento ľahký kontakt spočíva v jemnom tlaku prstov bez akejkoľvek manipulácie s kosťami. Vzhľadom na citlivosť metódy je účinná pre všetky vekové kategórie a môže sa použiť aj u novorodencov a starších ľudí alebo tehotné ženy. Vykonáva ju len odborne preškolený terapeut. Vedie k výraznému zlepšeniu života a pohody, uvoľňuje telo z napätia, znižuje bolesť a dysfunkciu,  zlepšuje zdravie a funkčnosť celého tela. 

Gloria počas rehabilitácie v HENDI CENTRE

Pôvod terapie

Kraniosakrálnu terapiu zaviedol a vyvinul osteopat John E. Upledger po rozsiahlych vedeckých štúdiách v rokoch 1975 až 1983 na Michiganskej štátnej univerzite, kde pôsobil ako klinický výskumník a profesor biomechaniky. Vo svojej praxi bol uznávaným inovátorom a zástancom nových liečebných procesov. Jeho výskum v oblasti kraniosakrálnej terapie mu priniesol medzinárodné uznanie.

Gloria počas rehabilitácie v HENDI CENTRE

Jemná metóda

Kraniosakrálna terapia je jemná, praktická metóda, pri ktorej terapeut stimuláciou reflexných bodov na hlave zisťuje a zlepšuje fungovanie fyziologického telesného systému nazývaného kraniosakrálny systém (CST). Tento systém pozostáva z membrán a mozgovomiechového moku, ktoré mozog a miechu obklopujú a chránia. Pomocou jemných dotykov, ktoré spravidla nepresahujú 5 gramov alebo hmotnosť niklu, terapeut uvoľňuje obmedzenia (bloky) v kraniosakrálnom systéme, čo preukázateľne zlepšuje fungovanie centrálneho nervového systému, ako aj mnohých ďalších sústav v tele, ako tráviaca, pohybová, dýchacia, obehová a ďalšie. Ukázalo sa, že pomáha aj pri stavoch ako je posttraumatický stres, depresia a úzkosť.

Vďaka tomu dokáže terapeut v systéme odhaliť obmedzenia, ktoré bránia zdravým a prirodzeným funkciám organizmu. Čoraz častejšie sa využíva ako preventívne zdravotné opatrenie pre svoju schopnosť posilňovať odolnosť voči chorobám a ukázalo sa, že je prospešná pre ľudí, ktorí hľadajú pomoc pri širokom spektre zdravotných problémov. Terapia pomáha pri uvoľňovaní napätia spôsobené psychickým stresom, traumami, neurologickou poruchou a vplýva na svalový tonus, preto je vhodná aj pri mnohých neurologických ochoreniach.

Gloria počas rehabilitácie v HENDI CENTRE

Kraniosakrálna terapia je vhodná:

 • pri zvýšenom svalovom tonuse u neurologických ochorení liečbe trigger pointov 
 • pri migrénach, bolestiach hlavy, chrbtice, kĺbov i svalov,
 • pri chronickej únave, stavoch vyčerpania,
 • pri depresiách, úzkostných stavoch a nespavosti,
 • posilňuje imunitný systém a celkovú vitalitu organizmu,
 • pri hormonálnych poruchách, problémoch menštruačného cyklu,
 • pri problémoch s rovnováhou,
 • pri škrípaní zubov, zubnej neuralgii, problémoch s čeľustnými kĺbmi,
 • uvoľňuje blokády vzniknuté v dôsledku úrazov a chronických ochorení 
 • ako doplnok poúrazovej a pooperačnej rekonvalescencie,
 • u detí pri poruchách učenia, pozornosti, hyperaktivite, úzkosti či nočnom pomočovaní
 • pri svalovej dysbalancii, bolesti chrbtice
 • zlepšuje krvný obeh
 • po mozgovocievnej príhode

Terapiu absolvujú klienti v rámci intenzívnych rehabilitačných pobytov, rovnako je dostupná ambulantne, ako aj nad rámec rehabilitačného balíka. Pozrite si celú ponuku ambulatných terapií v HENDI CENTRE. 

Gloria počas rehabilitácie v HENDI CENTRE
Gloria počas rehabilitácie v HENDI CENTRE
Share This