Vibroakustická masáž zregeneruje aj uľaví

30 / sep / 2021

Zvuk preniká do stuhnutých častí tela a vracia im citlivosť

Kým fyzioterapeuti liečia rukami, muzikoterapeut Marián Gliganič lieči bez toho, aby sa vás čo i len dotkol. Dospelí klienti môžu v HENDI CENTRE v rámci muzikoterapie absolvovať vibroakustickú masáž zvukom. Ležíte v príjemnom šere na podložke alebo posteli, máte zatvorené oči a okolo vás sú rozložené malé či väčšie kovové, tzv. spievajúce misky. Tie vďaka šikovným rukám vyškoleného muzikoterapeuta skutočne spievajú. Marián z nich dokáže vylúdiť upokojujúce tóny a vibrácie, ktoré prenikajú do celého vášho tela za účelom zasiahnuť tam, kde treba. To, ako zvuk dokáže preniknúť až ku kostiam, nás veľmi zaujalo a preto sme sa s ním na túto tému rozprávali viac.

Gloria počas rehabilitácie v HENDI CENTRE

Okrem muzikoterapie pre deti sa špecializujete aj na dospelých klientov s rôznymi problémami.

Áno. V rámci muzikoterapie ponúkam vibroakustickú masáž, pri ktorej používam spievajúce misky. Je to špecifický druh masáže, v postate až na bunkovej úrovni, pri ktorej sa využívajú fyzikálne vlastnosti zvuku. Pri práci používam vibroakustické misky, ktoré sú ladené vo frekvenciách od 50-500 Hz a navodzujú homeostázu – rovnováhu.

Pre porovnanie, spev vtákov má frekvenciu zvuku pod 260 Hz a normálny rozsah ľudskej reči 100–300 Hz. Prečo toto zvukové rozmedzie?

Je to preto, že naše telo dokáže reagovať na tejto frekvencii. Zvuky nepočujeme iba ušami, ale aj prostredníctvom tela. V rámci masáže používam sedem, deväť alebo viac misiek, ktoré sú rozložené okolo tela klienta a vlastne vibrácia – zvuk prechádza do jeho tela. Je to veľmi jemná masáž, ktorá preniká až ku kostiam. Napríklad frekvencia medzi 80-120 Hz dokáže rozkmitať kosti, spôsobuje potenciálny elektrický náboj, ktorý stimuluje nervové zakončenia. S miskami pracujem aj na „scitlivovaní“ jednotlivých častí tela. Povedzme, ak má pacient po mozgovej príhode problémy s necitlivosťou niektorej časti tela, tak vtedy sa dá vnemovo prenášať citlivosť z jednej strany, ktorú cíti viac, na stranu, ktorú cíti menej. Je to vlastne jemné dráždenie nervovej sústavy prostredníctvom vibroakustiky. 

Je na vykonávanie takejto masáže potrebné špeciálne školenie?

Určite áno. Ja sám som inštruktorom ruskej školy, ktorá sa zaoberá vibroakustikou – spievajúcimi miskami a gongami. Robím kurzy a školenia a snažím sa poznatky odovzdávať ďalej. Ide o prepájanie konceptu vibroakustiky, bazálnej a nervovej stimulácie zároveň. Cieľom je relaxácia, uvoľnenie a stimulácia jednak tela a celkovo nervovej sústavy.

Gloria počas rehabilitácie v HENDI CENTRE
Gloria počas rehabilitácie v HENDI CENTRE

Ako klienti reagujú na terapiu?

Stretávam sa s pozitívnymi ohlasmi. Mám skúsenosti s dospelými svalovými atrofikmi, ktorí si po niekoľkých rokoch cítili časť tela. Ľudia po mozgových porážkach boli niekedy až prekvapení, že práve časť tela, o ktorej si mysleli, že je menej citlivá, tak práve tam cítili vibráciu viac. Ide o to, aby mozog dostal od danej končatiny alebo orgánu informáciu „som tu, vnímaj ma a integruj ma“. Často sa stáva, že klienti počas terapie zaspia, prechádzajú do fázy spánku na rozhraní Théta a Delta, kedy sa dokážu vylučovať stresové hormóny z našej nervovej sústavy. Vplyv na organizmus je veľmi pozitívny. Štartujú sa ozdravujúce, opravné procesy, ktoré sa v tele dejú každú noc. Kým počas spánku dokážeme byť v týchto fázach len niekoľko minút, pri relaxácii je to dlhšie.  

Ako často je potrebné absolvovať terapiu, aby bola prínosom?

Je to veľmi individuálne, pri vibroakustickej masáži dochádza aj k vyplavovaniu toxínov z tela a tento proces môže byť celkom náročný. Niekomu môže prísť až nevoľno od žalúdka, pretože sa toxíny hromadia práve tam a potrebujú sa dostať von, v tom prípade je dôležité piť veľa vody. Terapie sa dajú navštevovať aj denne s tým, že sa robia pauzy na tretí, siedmy či dvanásty deň. V niektorých indikovaných prípadoch je prospešné absolvovať terapiu práve na tejto pravidelnej báze. 

Existujú viaceré druhy vibroakustickej masáže?

Používa sa kontaktná a bezkontaktná masáž. Pri bezkontaktnej masáži sú misky okolo vášho tela, kdežto pri kontaktnej sa už prikladajú priamo na telo. Väčšinou je to v ľahu, ale keď  pracujeme s krčnou chrbticou, používajú sa techniky v sede. 

Je terapia vhodná aj pre zdravých ľudí?

Je vhodná pre prepracovaných ľudí, pre klientov, ktorí prekonali covid ochorenie, ako aj pre všetkých ľudí, ktorí majú vystresované telá. V dnešnej dobe si dávame veľký pozor na to, čo jeme, na to, čo pozeráme, ale vôbec si nedávame pozor na to, čo počúvame, aké zvuky sa k nám dostávajú. Na jednej strane náš mozog si dokáže selektívne vyberať zvuky a dokážeme odfiltrovať hučiacu križovatku a pod., ale naše telo to nedokáže odfiltrovať. Tieto frekvencie na nás pôsobia. Zdravé zvukové prostredie je pre človeka veľmi dôležité a netreba naň zabúdať. 

Gloria počas rehabilitácie v HENDI CENTRE

Ďakujeme pekne za rozhovor a želáme vám veľa spokojných a zrelaxovaných klientov.😊

Sme radi, že Marián Gliganič je stabilnou súčasťou nášho fyzio tímu. Jeho rukami inštruktora kurzov spievajúcich misiek prešlo doteraz na Slovensku už viac ako tridsať absolventov – a stále pribúdajú. Už prvý októbrový víkend, 2.- 3. októbra 2021, sa v priestoroch HENDI CENTRA uskutoční dvojdňový kurz zameraný na prácu so spievajúcimi miskami. Ak vás téma zaujala, viac o muzikoterapii v HENDI CENTRE sa dočítate aj v prvom rozhovore s Mariánom Gliganičom TU: https://www.hendicentrum.com/muzikoterapia-v-hendi-centre/ 

Share This