Muzikoterapia v HENDI CENTRE
„Keď mi rodičia s radosťou v hlase volajú, že ich dieťatko spalo a oni majú za sebou konečne pokojnú noc, je to pre mňa veľké zadosťučinenie.“
Vo svete je muzikoterapia etablovaná ako podporná, doplňujúca terapia vo viacerých medicínskych odboroch. Využíva sa v nemocniciach, v psychiatrických liečebniach, v detských stacionároch i v hospicoch pri paliatívnej starostlivosti. Muzikoterapia pomáha regenerovať a zlepšuje vnímanie a komunikáciu. V marci sme v HENDI CENTRE rozšírili ponuku terapií o MUZIKOTERAPIU. Okrem intenzívnej rehabilitácie a štandardných doplnkových terapií ponúkame terapiu hudbou, ktorú môže klient absolvovať v rámci pobytovej rehabilitácie, ako aj formou ambulantných terapií.
Keď prídete za skúseným muzikoterapeutom Mariánom Gliganičom, vkročíte do harmonickej miestnosti plnej hudobných nástrojov. Prihovorí sa Vám pokojným hlasom a pravdepodobne Vás usadí priamo na zem, prípadne na malú stoličku za veľký okrúhly bubon. Marián je vnímavý hostiteľ. Vás alebo Vaše dieťatko počas nasledujúcich 45 minút pozýva do aktivity.
„Pre mňa je úspech, keď s dieťaťom nadviažem kontakt. Nedávam mu do rúk paličku, že teraz ideme ťukať, búchať. Nato, aby aktivita fungovala, potrebujeme byť v kontakte a následne ten kontakt prehlbovať. Snažím sa o vedomý, pozorný pohyb,“ približuje začiatok terapie muzikoterapeut, hudobník a lektor jogy, ktorý do piešťanského HENDI CENTRA dochádza z Novej Bane.
Od hrkálky až po obrovský bubon
„Výber nástrojov závisí od ich frekvenčného dosahu. Pracujem s frekvenciami od 50 – 2000 Hz. Mojim cieľom je poskytnúť paletu zvukov. Nepracujem s jednou konkrétnou frekvenciou, napr. 258 Hz., ktorá by pôsobila na určitú časť tela. Ponúkam paletu frekvencií, ktoré môžu zachytiť celého človeka a telo si môže vybrať to, čo potrebuje. Používam základné nástroje ako gongy, misky, veľký bubon, píšťalky, zvončeky, hrkálky, chrastítka alebo kigonky. Keďže som klavirista, využívam aj klavír a gitaru,“ popisuje svoje základné vybavenie Marián Gliganič.
Výskumy dokázali, že hudba pôsobí na metabolizmus cukrov, tvorbu hormónov, na tep srdca a činnosť pľúc. Nepopierateľný vplyv má na svalstvo, dýchanie, krvný obeh či dokonca vylučovanie žliaz. „Je úžasné, ak dieťa na konci terapie zaspí. Totiž práve tam má priestor na integráciu zažitého. Veľa rezonančných a vibroakustických nástrojov pôsobí na telíčko tak, že znižuje mozgové frekvencie a je iba dobre, ak sa dieťa dostane do hlbokých fáz spánku. Aktivuje sa parasympatikus a vlastne vtedy sa môžu naštartovať ozdravné mechanizmy v tele. Aktivizujú sa žľazy s vnútorným vylučovaním, vyplavujú sa stresové hormóny,“ približuje Marián Gliganič svoju nedávnu skúsenosť z HENDI CENTRA, keď dieťatko na konci terapie zaspalo a mamička zostala v úžase, ako sa to podarilo.
Hudba dokáže otvoriť cestu k fantázii, tvorivosti, hravosti. Zbližuje, načúva, rešpektuje spája a práve ,,TO“ lieči
Hudba je živote Mariána Gliganiča prítomná od detstva. Hrá na viaceré hudobné nástroje ako klavír, organ, harmónium, píšťaly či nástroje z rôznych kútov sveta.
„Žijem s hudbou odmala. 16 rokov som bol aktívnym organistom a pomáhalo mi to prekonať rôzne životné obdobia. Pred pár rokmi sa mi podarilo dostať k hudbe naplno. Účinkoval som v rôznych hudobných zoskupeniach, doteraz sprevádzam niektorých umelcov. Spolupodieľam sa aj na nahrávaní hudby. Muzikoterapia a jej využitie ma ťahala už veľmi dávno. Vždy som túžil sprostredkovať hudbu ako inú formu alternatívnej komunikácie. Aby mohla pôsobiť relaxačne a upokojujúco.“
Marián Gliganič je vyštudovaný filozof Trnavskej univerzity. Poznatky a skúsenosti z oblasti muzikoterapie získal počas dlhodobého výcviku v Prahe v Českej republike. V Bratislave absolvoval kurzy HANDLE koncept ® – I a II a Bazálna stimulácia ® – I a II. Kurz zameraný na LifeWings method – Lifecoach v Taliansku a Gong and Sound therapy training v Poľsku. Za sebou má výcvik učiteľa jogy prvého stupňa a pôsobí aj ako supervízor.
„V tejto oblasti je dôležité byť v stálej supervízii. Navštevujem skupinové aj individuálne supervízie v rámci muzikoterapie. Dáva mi to možnosť reflexie a nadhľadu. Stále sú možnosti vzdelávať sa. Robím aj školenia a webináre. Som inštruktorom použitia spievajúcich mís a vzdelávam sa ďalej. Študujem hudbu a vplyv tónov na telo človeka. Je množstvo metód, ktoré ma lákajú, napríklad ako Anat Baniel metóda.