V ambulancii s charizmatickým Tomášom Masarykom

27 / aug / 2021

„Jednoduché cviky a pritom náročnejšie ako keby som mal hrať štyri hodiny tenis.“

Dvadsať rokov – presne toľko uplynulo od osudnej udalosti, ktorá ho pripútala na invalidný vozík. Tomáš Masaryk sa doslova a do písmena druhýkrát narodil v roku 2001 po ťažkej autonehode, ktorú by štatisticky nemalo prežiť 99 percent ľudí. Prežil. A nezlomilo ho to. Práve naopak, naučil sa užívať si život plnými dúškami aj s hendikepom. V lete začal v HENDI CENTRE ambulantné liečenie pod vedením fyzioterapeutky Zuzky Kobzíkovej. Na konci cvičenia sme im zaklopali na dvere telocvične a vstúpili medzi zohratú dvojicu fyzioterapeut – klient, ktorá je žiarivým príkladom, že pokiaľ sa chce, VŠETKO JE MOŽNÉ. Na našu otázku, prečo k nám Tomáš prišiel, sympatický Holíčan s nezameniteľným záhoráckym dialektom pohotovo odpovedá za svoju fyzioterapeutku: „Rozosmiať ju, aby mala lepšiu náladu.“ … dámy a páni, Tomáš Masaryk, zoznámte sa. 😊

Gloria počas rehabilitácie v HENDI CENTRE

Mega dávka optimizmu na dvoch kolesách 

Rád o sebe hovorí, že teraz žije už svoj druhý život. Pretože ten prvý bol úplne iný. Počas neho behal a chodil a teraz sa zasa vozí na „kočárku“ ako on volá invalidný vozík. Pred nehodou patril medzi najväčšie talenty slovenského futbalu. Už pár rokov po autonehode sa znova začal zaujímať o šport. Štrnásť rokov sa venuje tenisu na vozíku a darí sa mu. Za toto obdobie pozbieral 160 pohárov z rôznych turnajov po celom svete. Tomáš zároveň pracuje ako obchodník pre zahraničnú firmu s komoditami, má manželku a dve deti a denne  cvičí a posilňuje. Po všetkom, čo zažil, zostáva nenapraviteľným optimistom a užíva si každý deň maximálne ako môže. Ako motivátor a spíker presviedča seba aj ostatných, že fyzické obmedzenia neexistujú, iba tie, ktoré máme v hlave.

Gloria počas rehabilitácie v HENDI CENTRE

 „Pekáč buchiet“ a zbohom skolióza

Dlhodobé ciele ambulantných terapií sú v prípade vozíčkara s nákazlivým smiechom jasné. „Pri Tomášovi sme sa sústredili na aktiváciu hlbokých stabilizačných svalov. Potrebovali sme zapojiť „core“.  Keďže sedí na vozíku, na ktorom hrá aj tenis, je u neho rozvinutá skolióza – jedna strana tela je silnejšia ako druhá. Cvičeniami to chceme zmierniť. Snažíme sa aj o aktiváciu dolných fixátorov a stabilizáciu ramenného kĺbu pravej ruky, ktorá úrazom utrpela niekoľkonásobné zranenia a sú na nej narušené šľachy, svaly a väzy. Dôležité je aj naštartovať brušné svalstvo v rôznych polohách,“ približuje Tomášovu cestu za pevnejším telom fyzioterapeutka Zuzka.  Ak by ste však čakali náročné cviky a litre potu, sklameme vás. Aj v tomto prípade platí, že menej je viac.  Sú to veľmi jemné veci. Ide o vlastné vnímanie tela a celé je to hlavne o správnom dýchaní, ktoré aktivuje to, čo potrebujeme posilniť. Tým, že do HENDI CENTRA chodí pravidelne, tak určite vidíme pokroky a pocíti to aj počas svojich športových aktivít,“ neváha pochváliť svojho klienta Zuzka. 

Gloria počas rehabilitácie v HENDI CENTRE

A čo hovorí na „rozbíjačku“ v HENDI CENTRE Tomáš? 

„Je to fakt „premakané“. Človek si povie, že jednoduché cviky a pritom sú to náročnejšie cviky ako keby som mal hrať 3-4 hodiny tenis. Brušné svaly chcem mať hlavne pre stabilitu, síce je môj pás od šiesteho hrudného stavca dole ochrnutý, je to veľmi potrebné,“ približuje Tomáš. Veľkým plusom je aj to, že aktívne cvičí v domácej posilňovni v bezbariérovom dome v Holíči. „Všetky naštartované svaly si dokáže udržať. Cvičenie je životný štýl bez ohľadu na diagnózu. Jednoducho, cvičiť sa musí,“ zhŕňa dôležitosť pravidelnej aktivity Zuzka, pre ktorú je fyzioterapia vysnívaným povolaním. 

Tomáš Masaryk rehabilituje v HENDI CENTRE vďaka Asociácii pomoci postihnutým – APPA, ktorá sa zásluhou transparentných projektov radí v súčasnej dobe medzi najvýznamnejšie a najuznávanejšie charitatívne organizácie na Slovensku. „Veľmi pekne ďakujem Asociácii APPA za podporu,“ uzatvára náš rozhovor Tomáš.  V dňoch 24.- 26. septembra 2021 sa teší na všetkých účastníkov v rámci svojho motivačného víkendu „Ruku na to!“ v priestoroch HENDI CENTRA. Viac o Tomášovej životnej ceste, úspechoch a aktivitách nájdete na jeho webe www.tomasmasaryk.sk.  

Gloria počas rehabilitácie v HENDI CENTRE

Ambulantná starostlivosť v HENDI CENTRE

Terapie raz do týždňa alebo poobede? Prečo nie. Deťom, dospelým aj seniorom ponúkame možnosť absolvovať rozmanité individuálne terapie od cvičenia s fyzioterapeutom, cvičenie v klietke v závese, cez masáže, muzikoterapiu, snoezelen až po canisterapiu. Ambulantná rehabilitácia je zameraná na prevenciu, diagnostiku a liečbu akútnych, ale aj chronických ochorení pohybového aparátu. Cieľom rehabilitácie je obnovenie a podpora optimálnej funkcie pohybového aparátu, odstránenie alebo redukovanie bolesti a navedie k správnym pohybovým stereotypom. Viac o ambulantných terapiách sa dozviete tu: https://www.hendicentrum.com/ambulantne-terapie/ 

Gloria počas rehabilitácie v HENDI CENTRE
Share This