Therasuit® – oblek pôvodne navrhnutý pre kozmonautov, dnes pomáha pri rehabilitáciách

27 / júl / 2022

Therasuit je mäkký textilný oblek, pokrytý mnohými háčikmi a pripevnenými šnúrkami, podobnými s bungge.  Pôvodne bol vyrobený pre potreby astronautov, u ktorých prostredníctvom pôsobenia antigravitačnej sily v kozme dochádzalo k ochabovaniu svalov. 

Gloria počas rehabilitácie v HENDI CENTRE

Na čo slúži

Mäkká ortéza sa dnes používa pri špeciálnych rehabilitáciách, zlepšuje kontrolu držania tela, napomáha pri udržaní rovnováhy a umožňuje izolované cvičenia v rámci normálneho pohybového vzorca. Využíva sa pri metóde, ktorá nesie rovnaký názov ako jej hlavné vybavenie – Therasuit, známa ako terapia v obleku, kozmický oblek. Certifikovaná obleková terapia Therasuit sa využíva aj v HENDI CENTRE, a to pod dohľadom odborného fyzioterapeutického personálu. Kvalifikovaný personál, ktorý s oblekom pracuje, prešiel špeciálnou prípravou a pracuje na základe medzinárodných štandardov, ktoré získal na školeniach a kurzoch v Českej republike. Fyzioterapeuti v HENDI CENTRE využívajú tento certifikovaný oblek pri intenzívnom rehabilitačnom cvičení, ktoré je určené pre deti od troch rokov, aj pre staršie deti a dospelých. Dôležité je si uvedomiť, že samotný oblek zázraky nespôsobuje, vždy je nutné dbať na odbornosť fyzioterapeuta, ktorá je pri manipulácii s oblekom zásadná. 

Gloria počas rehabilitácie v HENDI CENTRE

Kozmický oblek

Je navrhnutý tak, aby neobmedzoval dýchanie, ale zároveň, aby bol pružný a pevný. „Kozmický oblek“ sa skladá z vesty, šortiek, nástavcov na ruky a nohy. Všetky tieto časti sú navzájom spojené vďaka systému pružných pásov. Veľkosť obleku bola vyvinutá pre deti od 2,5 roka, ako aj pre dospelých, takže terapia v obleku, je vhodná pre všetky vekové kategórie.

Gloria počas rehabilitácie v HENDI CENTRE

Princíp 

Hlavným cieľom je zmena a ideálne zlepšenie propriocepcie (polohocitu nevyhnutného pre správnu koordináciu pohybov), zníženie patologických reflexov, obnovenie alebo naučenie pacienta správnym pohybovým stereotypom. Najväčšou výhodou je, že oblek zabezpečuje pacientovi fixáciu, ktorá poskytuje jedinečnú možnosť terapie vo vertikálnej polohe. Čo je veľmi dôležité pre príjem informácií do centra rovnováhy. Centrum rovnováhy prijíma a vyhodnocuje tieto informácie prichádzajúce z kĺbov, svalov a šliach. Na základe toho posiela informácie späť a týmto spôsobom ovplyvňuje svalové napätie, rovnováhu a držanie tela všeobecne. 

Gloria počas rehabilitácie v HENDI CENTRE
Gloria počas rehabilitácie v HENDI CENTRE

Najčastejšie sa oblek používa pri ochoreniach ako sú:

 • Náhla cievna mozgová príhoda
 • Detská mozgová obrna, vývojové poruchy detí
 • Úrazy mozgu a miechy
 • Neprogresívne neurologické poruchy a syndrómy
Gloria počas rehabilitácie v HENDI CENTRE

Benefity používania Therasuit

 • Podporuje celkové držanie tela
 • Precvičuje nervový systém
 • Zlepšuje rovnováhu a koordináciu
 • Zvyšuje flexibilitu
 • Zvyšuje rozsah pohybu
 • Normalizuje svalový tonus
 • Posilňuje chrbtové svaly a jadro tela
Gloria počas rehabilitácie v HENDI CENTRE

Oblek a Detská mozgová obrna

Výhodou pre pacientov s detskou mozgovou obrnou je, že majú možnosť vykonávať správny kvalitný pohyb, ako aj kvantitatívnu stránku bez toho, aby na to vynaložili príliš veľké úsilie. Dieťa, ktoré trpí týmto ochorením je schopné stáť na štyroch, ale stoj je nad jeho sily. Práve využitie Therasuit pomáha dieťaťu cvičiť a udržať sa vo vertikálnej polohe, čím sa rozvíja motorika dieťaťa, čo by sa pri rôznych typoch terapií pri tomto ochorení len ťažko dosiahlo. 

Gloria počas rehabilitácie v HENDI CENTRE
Gloria počas rehabilitácie v HENDI CENTRE
Share This