Sparťanka Alex 🙂

20 / júl / 2021

S vyhliadkami na ďalší horúci letný deň sa náhlime skoro ráno za rodičmi dievčatka Alex do budovy HENDI CENTRA. Sedia na letnej terase a užívajú si pokojné chvíle vo dvojici. Teda, celkom presne v trojici. Spoločnosť im robí krásna a dominantná fenka americkej Akity – Aki, ktorá rodinu sprevádza už tretí rok a ich najmladšej dcére okrem stálej spoločnosti pravidelne asistuje pri chôdzi.

Gloria počas rehabilitácie v HENDI CENTRE

Ich dcéra Alex, energické a veselé dievčatko s diagnózou DMO je v HENDI CENTRE na prvom intenzívnom dvojtýždňovom pobyte pre staršie deti a dospelých. Rodičia sa o nás dozvedeli na sociálnej sieti Facebook. Zaujalo ich nové centrum, ponuka služieb a tváre fyzioterapeutov, ktoré poznali už z minulosti. Rehabilitačné pobyty patria k rodinnej rutine, Alex ich absolvuje v pravidelných intervaloch od raného detstva. Kedysi sa presúvala z miesta na miesto len pomocou rúk, ktoré jej nahrádzali nožičky. Našťastie sa jej postupne podarilo naučiť chodiť a v súčasnosti rodičom záleží predovšetkým na tom, aby nenastal regres a rokmi tvrdo nadobudnuté pohybové stereotypy nestrácali na sile a kvalite. Podstatné je, aby sa nezhoršila jej chôdza, stabilita a držanie tela, preto je dôležité neprestávať cvičiť. Z každého nového pokroku sa veľmi tešia a ženie ich ďalej… Dôležité však je, aby rehabillitácia príliš nenarušila prázdninový oddych vitálneho dievčatka, s úsmevom dodáva jej tatino 🙂 

Alex v HENDI CENTRE, aj vzhľadom na jej zdravotný stav a schopnosti, urobila posun vpred. Spoločne so svojim fyzioterapeutickým tímom trénovali a posilňovali stred tela a snažili sa odbúrať rôzne pohybové zlozvyky. Snahou bolo naučiť ju správne kráčať a prenášať pri chôdzi váhu tela, čo sa aj podarilo docieliť. Rodičia sú s priebehom intenzívnej rehabilitácie veľmi spokojní, chvália medicínsky koncept a profesionalitu centra. Je pre nás zadosťučinením, počúvať priamo od rodín, že poskytujeme kvalitnú a odbornú starostlivosť, ktorá komplexne zlepšuje kvalitu života celej rodine.

So záujmom sa však pýtame aj na športovo-aktívny rodinný život s dievčatkom s telesným postihnutím. Obidvaja rodičia nám otvorene odpovedajú na naše nekončiace otázky. Postupne sa dozvedáme veľa milých a zaujímavých detailov. Počas celého rozhovoru nás neopúšťa pocit, že sedíme vedľa dvoch ľudí, ktorí sú plní sily a nákazlivo krásnej rodinnej súdržnosti. Vieme si jasne predstaviť, že ich tretie, najmladšie dieťa, ktoré je doslova a do písmena Benjamínkom rodiny, so svojimi “špeciálnymi potrebami” urobilo viaceré zmeny v ich predstavách a plánoch v živote. Záleží však na uhle pohľadu, ako celú situáciu uchopiť a nepodať sa len tak ťažkým skúškam osudu. V jednote je sila, neplatí len v športe, ale aj v medziľudských vzťahoch, či v rodine. Ak si tieto hodnoty prenesie do vzťahu dlhoročný športovec, tak to doma platí na tisíc percent :-).

Gloria počas rehabilitácie v HENDI CENTRE
Gloria počas rehabilitácie v HENDI CENTRE

Športom a pohybom žije celá rodina. 

Od futbalu cez beh až po Spartan Race. Alebo celkom jednoducho povedané… Keď je v dedine vedľa kostola futbalové ihrisko, tak aktívny a priebojný chlapec každú nedeľu skončí miesto svätej omše na trávniku :-). Opisuje mi svoje športové začiatky Alexin otec, ktorý bol v minulosti profesionálnym futbalistom. Aktuálne sa už niekoľko rokov aktívne zúčastňuje celosvetovo známych a veľmi náročných sparťanských pretekov. Belicovci sú Sparťania a tak vychovávajú aj svoju najmladšiu dcéru. O tom vlastne aj celá filozofia Sparťan je. Neodmysliteľná drina, psychická odolnosť, vytrvalosť, zjavné športové výkony, sila jednotlivca a opora v kolektíve. Aj Alex je súčasťou sparťanskej tréningovej skupiny v Pezinku. Zaujímalo nás, ako to ovplyvňuje jej život? “Predovšetkým mentálne, pri budovaní zdravého sebavedomia, či viery v samú seba. Pravidelné tréningy sú aj veľkým benefitom pre jej fyzickú kondíciu.”, vysvetľujú nám rodičia. Počas roka sa spoločne zúčastňujú sparťanských pretekov nielen na Slovensku, ale i v zahraničí. Práve v tomto období majú Alex s tatinom za sebou preteky vo Valčianskej doline a už tešia na tie ďalšie na Malinom Brde koncom augusta. 

Po takomto podnietivo-inšpiratívnom rozhovore má človek chuť okamžite prehodnotiť svoj pohľad na šport a rozbehnúť sa do najbližšej posilňovne. Podať dobrý výkon, to chce však čas a vytrvalosť. Nevzdať sa pri prvom neúspechu a s hlavou hore postupne zdolávať všetky bariéry.  Platí to nielen v športe, ale aj v bežnom živote. Alex je určite inšpiratívnym stvorením a s podporou celej rodiny bez pochýb rôzne bariéry nielenže zdolá, ona ich určite aj zbúra. Držíme palce. 

Motivovali sme vás a chcete sa o životnom štýle Sparťan dozvedieť viac?
https://www.spartanrace.sk/sk/about/our-story/the-spartan-code 

Gloria počas rehabilitácie v HENDI CENTRE
Share This