Pár rýchlych vpichov, dlhodobá úľava od bolesti – nová metóda liečby suchou ihlou v HENDI MEDICAL CENTER

24 / apr / 2024

Aplikácia suchej ihly pomáha odstrániť bolesť pri pohybe a regeneruje preťažené svaly

Trápia vás bolesti hlavy, krku, krížov, Achillovej šľachy, máte stuhnuté plecia či syndróm karpálneho tunela? Máme pre vás riešenie. V prípade, ak vám pohľad na ihlu nespôsobuje fyzickú alebo psychickú nevoľnosť a ihly tolerujete, vyskúšajte novinku medzi našimi terapiami – uvoľnenie pomocou suchej ihly.

Gloria počas rehabilitácie v HENDI CENTRE

Metóda suchej ihly alebo dry needling sa v oblasti manuálnej medicíny používa spolu s mäkkými technikami pri bolestivých a pohybových problémoch spojených s myofasciálnymi spúšťovými bodmi. Vpichnutím ihly do svalového uzlíka sa obnoví normálny nervovosvalový prenos a zvýšené napätie v postihnutom svale sa uvoľní. „Účinnosť terapie sa v niektorých prípadoch nelíši od liečby obstrekmi. Najvýraznejšie sa účinok prejavuje, akonáhle sa ihla, ktorú chorý pri aplikácii do svalu inak vôbec nevníma, dotkne bolestivého spúšťového bodu. Väčšinou klient ucíti prudkú bolesť a tá zodpovedá bolesti, ktorou trpí (vrátane prenesenej bolesti). Dokážeme nahmatať aj svalový zášklb, po ktorom nasleduje uvoľnenie bolesti,“ hovorí medicínsky riaditeľ HENDI MEDICAL CENTER MUDr. Marián Markech. Spúšťové body utláčajú okolité cievy a nervové vlákna, čo vedie k poruchám prekrvenia svalu a vzniká bolesť. Keď ihla prenikne do takéhoto bodu, ktorý nie je možné manuálne rozmasírovať, naruší tieto stiahnuté alebo prekrížené vlákna a prichádza k okamžitej úľave resp. úľave do niekoľkých hodín.

Gloria počas rehabilitácie v HENDI CENTRE

Rýchla a pacientmi dobre tolerovaná metóda liečby 

Aplikácia špeciálnej ihly pomáha pri liečbe akútnych a chronických bolestí. Pacienti ju môžu absolvovať v rámci rehabilitačného pobytu aj ambulantnou formou bez vekového obmedzenia. 

„Terapia suchou ihlou sa využíva v HENDI MEDICAL CENTER od marca 2024 a je spojená s mäkkými technikami. Mäkké techniky patria k prostriedkom manuálnej medicíny a podieľajú sa na terapii reflexných zmien v jednotlivých vrstvách kože. Mäkkými technikami ovplyvňujeme rôzne segmenty v jednotlivých vrstvách : koža – podkožie – fascia -sval. Práve vo svaloch sa nachádzajú trigger pointy – spúšťové body (vyzerajú ako malé hrčky), ktoré sa rozpúšťajú vpichnutím ihly. Terapia trvá 25-30 minút a môže sa opakovať aj každý deň,“ vysvetľuje ambulantná fyzioterapeutka Kitti Szurdiová, ktorá k metóde absolvovala špeciálny kurz pod vedením lektora PhDr. Petra Šifta, Ph.D. a terapiu u nás vykonáva.  

Gloria počas rehabilitácie v HENDI CENTRE

Indikácie suchej ihly

  • Akútne a chronické bolesti chrbtice
  • Bolesť hlavy
  • Poúrazové stavy a pooperačné bolestivé stavy 
  • Bolesť ramien, panvy, kolien
  • Bolesti panvy, SI kĺbu
Gloria počas rehabilitácie v HENDI CENTRE

Zvlášť vhodná je aplikácia suchej ihly u aktívnych športovcov. Prínosom je skrátenie času liečby a regenerácie preťažených svalov o polovicu, oproti klasickej masáži a mäkkým technikám.

Share This