Táto práca mi dobíja baterky, hovorí vedúci lekár HENDI CENTRA Marián Markech

29 / sep / 2022

Pred kúpeľmi dal prednosť práci so zdravotne znevýhodnenými deťmi a dospelými. Túto voľbu neľutuje, práve naopak. Marián Markech hovorí, že našiel skvelé podmienky, výborný kolektív odborníkov a najmä pacientov, ktorí ho nabíjajú pozitívnou energiou. 

Gloria počas rehabilitácie v HENDI CENTRE
Viac ako 30 rokov ste pôsobili ako lekár, špecialista a tiež vo viacerých vedúcich funkciách v rámci liečebných kúpeľov. Prečo ste sa rozhodli zmeniť svoje pôsobisko?

Keď sa HENDI CENTRUM pred dvoma rokmi otváralo, tak som dostal ponuku, či v ňom nechcem pracovať. Vedel som, o akú prácu ide, ale najskôr som tu pôsobil len externe, a to aj zo súkromných dôvodov. Možno sa na prvý pohľad zdá, že práca v kúpeľoch je iná, ľahšia. Pravdou však je, že aj tam sú pacienti, akým sa venujeme v HENDI CENTRE, lenže v oveľa menšom množstve. Ja som zistil, že ma práca s nimi napĺňa oveľa viac ako práca v kúpeľoch. Nabíjajú ma pozitívnou energiou, až mám niekedy pocit že viac, ako dávam ja im, dávajú oni mne. Mám z nich doslova dobité baterky. 

Gloria počas rehabilitácie v HENDI CENTRE
Aké je to pracovať s ľuďmi, ktorí majú psychicko-motorický handicap?

Pre tých, ktorí s tým len začínajú, to môže byť najskôr ťažké. Časom sa ale každý „oťuká“, čo bol presne aj môj prípad. Treba si uvedomiť, že tento typ práce dokáže robiť len človek, ktorý má k týmto veciam a pacientom skutočný vzťah a ktorý sa vie aj čiastočne obetovať. Medzi zdravotníkom a pacientom ide o dôveru v tom najsilnejšom zmysle slova. Preto je napríklad prirodzené, že si od začiatku tykajú a svoj vzájomný vzťah si postupne budujú. Dôležitá je tiež hravá forma a schopnosť dieťa počas rehabilitácie zaujať. 

Gloria počas rehabilitácie v HENDI CENTRE
To, čo vie ľudí pôsobiacich v zdravotníctve zvyčajne najviac frustrovať, sú zlé pracovné podmienky a zlý kolektív. Ako je to v prípade HENDI CENTRA?

Myslím si, že naše centrum je vybavené nadštandarde – či už po technickej, ale aj po materiálnej stránke. Čiže pracovné podmienky sú tu nastavené veľmi dobre, čo je pre zamestnancov veľmi dôležitý benefit. Samozrejme, rovnako dôležité je aj adekvátne finančné ohodnotenie, motivácia a dobrý kolektív. Tu sa všetky tieto faktory stretli. Máme tu skvelých mladých odborníkov, ktorí robia náročnú prácu, ale robia ju naozaj kvalitne. Nie sme bežná nemocnica, ale sme ambulantné zariadenie, ktoré je už na slovenské pomery trochu inde.

Gloria počas rehabilitácie v HENDI CENTRE
Zapísal sa vám niektorý z vašich pacientov hlbšie do pamäte?

Viacerí. Máme tu napríklad slečnu, ktorá sem chodí roky a poznám ju ešte z predchádzajúceho pracoviska. Potom chlapček, ktorý je veľkým fanúšikom hokeja, alebo ďalší, ktorý mi namaľoval nádherný obraz, hoci má skutočne ťažkú diagnózu. A takto by som vedel pokračovať ďalej. Tých príbehov, zážitkov a kamarátstiev je veľmi veľa a nie je pri nich dôležité, akú chorobu má daná osoba. Všetci vedia byť veľmi milí a vďační a aj preto je táto práca veľmi krásna. 

Gloria počas rehabilitácie v HENDI CENTRE
Akú formu liečby ponúka HENDI CENTRUM?

Rozsahom, veľkosťou a vybavením patrí medzi väčšie zariadenia tohto typu na Slovensku. Pacienti tu majú niekoľko možností intenzívnej individuálnej liečebnej rehabilitácie. Zároveň tu poskytujeme elektroliečbu, magnetoterapiu, liečbu ultrazvukom, kyslíkom, svetlom, ale aj teploliečbu, neurostimuláciu, liečebné masáže, špeciálnu logopédiu a mnohé iné štandardné aj menej štandardné špeciálne výkony. Našou najväčšou prednosťou oproti iným takýmto centrám je to, že máme aj oddelenie hydroterapie. Pacienti môžu cvičiť pod vedením fyzioterapeuta priamo v bazéne alebo absolvovať klasickú vodoliečbu v podobe vaňových perličkových a vírivých kúpeľov a masáží pod vodou. No a hoci nie sme hotel, máme priamo v objekte aj možnosti ubytovania a stravovania  pre rodiny, ktoré do Piešťan prichádzajú za potrebnou rehabilitáciou. 

Gloria počas rehabilitácie v HENDI CENTRE
Ide zrejme aj o finančne náročnú liečbu.

To je pravda a treba povedať aj to, že na Slovensku túto terapiu zdravotné poisťovne nepreplácajú. Preto sú veľmi dôležité neziskové organizácie, ako je APPA, ktoré pomáhajú rodinám pri financovaní potrebnej liečby prostredníctvom zbierok, dvoch percent z daní či rôznych benefičných akcií. Bez tretieho sektora by mnohí pacienti nedostali potrebnú pomoc. 

Gloria počas rehabilitácie v HENDI CENTRE
Máte klientov len zo Slovenska?

Tvoria hlavnú skupinu, ale máme aj pacientov z Českej republiky, Rakúska, Nemecka, Ukrajiny či Talianska. Pred konfliktom u nášho východného suseda sme mali aj klientov z Ruska. V súčasnosti pracujeme na tom, aby mali možnosť liečby taktiež pacienti z iných krajín Európskej únie a tiež z arabských krajín. V tomto prípade sme už v záverečnej fáze príprav. 

Gloria počas rehabilitácie v HENDI CENTRE
Zameriavate sa v HENDI CENTRE výhradne na liečbu detí alebo sa venujete aj dospelým pacientom?

Samozrejme, gro našich pacientov tvoria deti, a to od batoliat až po adolescentov, ale liečime aj dospelých.  Naše materiálne, technické a personálne vybavenie môžem smelo nazvať nadštandardným. Venujeme sa tak ochoreniam ortopedickým, neurologickým, reumatologickým, ale napríklad aj stavom po úrazoch či operáciách pohybového aparátu.

Gloria počas rehabilitácie v HENDI CENTRE
Čo čaká pacienta, ktorý k vám príde? Akým spôsobom zostavujete jeho rehabilitačný plán?

Najskôr sa oboznámime s dostupnou zdravotnou dokumentáciou, ktorú nám pacient alebo jeho zákonný zástupca vopred pošle. Na úvod absolvuje vyšetrenie u lekára, ktorý zostaví liečebný plán. Ten je pre každého pacienta individuálny, pričom zohľadňuje jeho aktuálny zdravotný stav. 

Gloria počas rehabilitácie v HENDI CENTRE
Liečebné možnosti v centre sú veľmi široké, pripravujete ešte nejaké novinky?

Neustále sa snažíme rozširovať možnosti našej liečby o ďalšie terapeutické postupy v rehabilitácii aj v technicko-prístrojovom vybavení. Aktuálne pripravujeme novinku v podobe vyšetrenia chodidiel detí aj dospelých podoskopom. Cieľom je získať informácie pre liečbu defektov chodidla.

Gloria počas rehabilitácie v HENDI CENTRE
HENDI CENTRUM aktuálne  oslavuje druhé narodeniny. Čo by ste mu z pozície vedúceho lekára zapriali?

Centrum začalo fungovať počas pandémie koronavírusu, takže malo sťažený štart. Preto mu želám, aby sa teraz naplno nadýchlo. Nech stále dobre funguje a v budúcnosti sa ďalej rozvíja. Tiež mu prajem, aby sme boli všetci – zamestnanci, rodičia aj pacienti – spokojní s výsledkami, ktoré naša spoločná práca prinesie. Sme tu ako jedna veľká rodina a tak nech to aj zostane. 

Share This