Nie je doktor ako Dogtor

3 / sep / 2021

Terapeuti na štyroch labkách v HENDI CENTRE

Pes nie je iba najlepším priateľom človeka, ale dokáže byť aj jeho jedinečným liečiteľom. Yvo, Rosi  a Joy – to sú traja certifikovaní psí terapeuti, ktorí pravidelne 1-2 krát do týždňa navštevujú klientov v priestoroch HENDI CENTRA a kúzlia im úsmev na tvári. Keď sme sa rozprávali s Ivanou Putškovou a Monikou Krajčírovou z OZ Dogtor o tom, aké je poskytovať canisterapiu originálnou, zábavnou, vzdelávacou a interaktívnou formou, párkrát sa hlásili o slovo zvedavým dobiedzaním. Ich názory vám síce tlmočiť nedokážeme 😊, ale ich šibalské a spokojné očká hovoria za všetko. Cvičiteľky trojice „chlpáčov“ Ivka a Monika nám striedavo odpovedali na niekoľko otázok. 

Gloria počas rehabilitácie v HENDI CENTRE
Gloria počas rehabilitácie v HENDI CENTRE

KTO SME? 

Mgr. Ivana Putšková 

Pracuje ako klinický logopéd. V práci pomáha deťom, ktoré majú ťažkosti s rečou a komunikáciou. Práve u nich je psík Yvko rasy lagotto romagnolo, prezývaný ovečka, úžasným pomocníkom. Motivuje deti v terapii, stáva sa pre nich oporou a tiež pomocou neho získavajú nové zručnosti. Keď práve nepomáhajú deťom, veľmi radi chodia na túry, vymýšľajú psie triky a Ivka vyrába pomôcky na canisterapiu.

Monika Krajčírová 

Okrem canisterapie sa pracovne venuje masážam pre ľudí a výcviku psov. Vo voľnom čase sa snaží tráviť čo najviac času v prírode so svojimi psíkmi – border kóliou Rosi a kanadaským retrieverom Joy, čítaním kníh alebo ďalším vzdelávaním. Venuje sa dogdancingu a medzi jej koníčky patrí riešenie hlavolamov.

Viac informácií o občianskom združení DOGTOR nájdete na https://dogtor9.webnode.sk/ alebo na Facebooku https://www.facebook.com/dogtor.sk/. 

Gloria počas rehabilitácie v HENDI CENTRE
Gloria počas rehabilitácie v HENDI CENTRE

Canisterapia ako humánno-animálna intervencia s asistenciou psov využíva pozitívne pôsobenie psa na fyzickú, psychickú a sociálnu pohodu klienta. Prečo ste sa rozhodli pre canisterapiu? 

IVANA: Som klinický logopéd a vždy som mala sen, že by som do ambulancie vodila psíka, pretože psík veľmi pomáha pri „rozrozprávaní sa“ detí s narušeným vývinom reči a iných komunikačných problémoch, napr. pri autistických deťoch. Potom sa ten sen tak trochu pozmenil, pretože sa pridružili aj iné diagnózy, nielen komunikačné, a tých klientov bolo toľko, že sme psíka nemali už iba na logopédiu detí.

MONIKA: Na strednej škole na biológii som robila projekt o canisterapii, pretože som vždy túžila po psovi. Ako som si k tomu začala zisťovať viac a viac informácií, tak ma to veľmi zaujalo. Túžila som po tom, aby som mohla canisterapiu ponúkať s mojim vlastným psíkom. Fascinovalo ma to a nasmerovalo k mnohým ľuďom, od ktorých som získala cenné vedomosti a skúsenosti. Dali sme sa dokopy s Ivkou a odvtedy sme spolu 😊. 

Certifikovaný psík má pri canisterapii nielen úlohu terapeuta, ale je aj veľkým motivačným faktorom pri rôznych aktivitách, rovnako aj pri oddychových a relaxačných činnostiach, teda aj pri polohovaní klienta. Kde sa dá u nás absolvovať školenie na canisterapiu? 

IVANA: Je veľa organizácii, ktoré poskytujú canisterapeutické výcviky. Ja som najskôr začínala u Moniky. Po čase sme sa obe rozhodli, že to chceme robiť trošku inak. Zvolili sme takú formu, aby naši odchovanci vedeli aj základy zo špeciálnej pedagogiky, psychológie a pridružených vedných odborov. Aby to nebolo len o psovodovi, ktorý má psíka a vie základné povely a triky. 

Čím sa odlišujete od ostatných organizácií?

MONIKA: Dbáme na to, aby sa počas intervencií s klientom myslelo aj na pohodu zvierat. Naše psy to naozaj baví a dávame si pozor, aby to bolo príjemné pre všetky zúčastnené strany. 

IVANA: Po terapiách psíkom doprajeme aj čas na „vyčistenie mysle“, aby sme nevyhoreli ani my, ani oni 😊. Zároveň sa snažíme o interaktivitu a zapájame aj rodičov detí. Keď sme v centrách, tak chceme, aby boli pri terapii aj vychovávatelia, špeciálni pedagógovia, pretože tí vedia o svojich klientoch najviac. 

Kto sú vaši klienti?

MONIKA: Pracujeme so širokým spektrom klientov a každý náš psík sa hodí na niečo iné. Robíme s ľuďmi, ktorí majú fóbie, telesné postihnutie, poruchy autistického spektra, so seniormi, ale aj so zdravými deťmi v rámci edukácie v škôlkach a školách. Učíme ich, ako so psíkom zaobchádzať a podľa čoho si vybrať psíka. Máme veľmi milé skúsenosti, že keď deti prišli domov zo školy, tak upozorňovali svojich rodičov, že nechcú psíka od nejakých množiteľov z chovných staníc, ale pôjdu si ho spoločne vybrať do útulku. To je asi to najkrajšie, čo môžeme deti naučiť. 

Oslovujete vašu cieľovú skupinu priamo alebo si vás vyhľadávajú?

IVANA: Zo začiatku sme sa ponúkali my, ale už nás oslovujú sami. Fungujeme pod občianskym združením DOGTOR a venujeme sa rôznym aktivitám. 

Rodičia detí v HENDI CENTRE sú z účinkov canisterapie unesení, pretože terapiu touto formou doteraz nepoznali. 

IVANA: Práve tá spätná väzba je úžasná. Aj od klientov, aj od rodičov – to sú tie najsilnejšie momenty počas terapií.  Veľakrát sa to nedá ani opísať. Keď sa klient usmeje, … keď nastane interakcia medzi psíkom a hendikepovaným, tak to je najviac. 

MONIKA: Mali sme raz ležiacu klientku, ktorá komunikovala len pohľadom a v závere terapie sa na nás usmiala – to sú vzácne momenty. 

Odkiaľ k nám dochádzate a ako sa u nás cítite?

MONIKA: Cestujeme k vám pravidelne 1-2 krát do týždňa z Bratislavy. Chodíme sem veľmi radi, pretože sme si neskutočne sadli aj s ľuďmi okolo. Nie v každom centre je taká podpora personálu ako u vás.  

Tieto slová nás nesmierne tešia. Prajeme vám veľa pracovných úspechov a ďakujeme krásne za rozhovor.

Share This