S dobou „home officovou“ vzrástol počet zamestnancov so zdravotnými problémami

3 / máj / 2021

Rozhovor s vedúcou fyzioterapeutkou Zuzkou Kobzíkovou o efektívnej rehabilitácii pri zdravotných ťažkostiach spôsobených sedavým alebo aj fyzicky náročným zamestnaním.

Termín postcovidová rehabilitácia už hádam počul každý. Ale viete, že mnoho ľudí trpí aj post home office problémami? Dlhé sedenie pri počítači v domácich podmienkach, často na nevyhovujúcich stoličkách, písanie za kuchynským stolom, na sedačke, či dokonca v posteli v improvizovaných podmienkach, menej pohybu a viac jedla – to všetko so sebou prináša problémy s pohybovým a oporným aparátom. Práca na mäkkom gauči s počítačom na kolenách môže pôsobiť pohodlne, z dlhodobého hľadiska si však pestujete nesprávne držanie tela, ktoré sa môže podpísať na zdraví vašej chrbtice, končatín aj zraku. 

Ak ste v poslednom období cítili bolesti v krčnej chrbtici, tŕpnutie rúk, bolesti v krížoch, ostrú bolesť, ktorá vystreľuje do rôznych častí tela, točenie hlavy – je načase spozornieť. Tieto problémy môžu mať pôvod práve v dlhodobo nesprávnych návykoch pri sedení a pri práci môžu neskôr spôsobiť vážne poškodenie zdravia s trvalými následkami. 

V HENDI CENTRE dokážeme v rámci ambulantnej starostlivosti riešiť aj problémy vzniknuté intenzívnou home office prácou. Naše zariadenie disponuje skúseným kvalifikovaným personálom, kvalitným vybavením modernými prístrojmi a pomôckami. Na základe aktuálnych potrieb sme pripravili  balík post Home office rehabilitácie, ktorý obsahuje konzultáciu u rehabilitačného lekára, 1 alebo 3-krát do týždňa intenzívnu rehabilitáciu s terapeutom, rehabilitáciu prístrojmi (magnetoterapia, elektoliečba – indikované na základe lekárskej konzultácie), zdravotnú masáž a thermoterapiu. 

S hlavnou fyzioterapeutkou ambulantnej rehabilitácie v HENDI CENTRE Zuzanou Kobzíkovou sme sa porozprávali o negatívnych dopadoch intenzívnej práce z domu v nevhodných podmienkach a o ich odstraňovaní. 

Gloria počas rehabilitácie v HENDI CENTRE

S akými zdravotnými problémami za vami pacienti prichádzajú?

„Chodia k nám pacienti s bolesťami hlavy, tŕpnutím v oblasti šije aj v prstoch, zle sa im dýcha, majú závraty. Môže im hučať v hlave, tzv. tinitus. Majú stuhnuté svalstvo v okolí šije, ktoré prechádza aj do hrudnej a driekovej chrbtice a spája sa s tým zlé držanie tela. Typickým znakom u ľudí, ktorí sedia dlhšiu dobu za počítačom je, že majú predsunutú hlavu, aby videli na obrazovku. Hrudná chrbtica je ohnutá, až predklonená a krížová časť je zase vyklenutá smerom do opierky stoličky. Ľudia si väčšinou nohy podkladajú pod stoličku, čo spôsobuje enormnú záťaž na driekovú chrbticu. Hlboký stabilizačný systém nie je v rovnováhe. Môžu sa objaviť aj problémy s dýchaním, pretože keď je človek predklonený pred počítačom, stláča hrudný kôš a nedokáže sa tak optimálne nadýchnuť, ako za normálnych okolností. Môže sa to presunúť aj do spodnej časti tela, do krížov a bedier. Vtedy sa objavuje vystreľovanie bolesti a tŕpnutie buď jednej končatiny alebo oboch. Prevládajú zlé stereotypy, ktoré sa snažíme v rámci terapie zlepšiť. Snažíme sa klientov naviesť, aby správne sedeli, správne dýchali, mali správnu pozíciu celého tela od nôh až po hlavu.“

Gloria počas rehabilitácie v HENDI CENTRE
Gloria počas rehabilitácie v HENDI CENTRE

Terapia je pre každého pacienta nastavená individuálne. Na čo sa zameriavate?

Najprv si pacienta pozrieme, povie nám aké má problémy. Kedy tie problémy vznikajú, ako dlho pretrvávajú, či ho sprevádzajú aj počas noci. Vychádzame z toho všetkého. Terapia sa neodvíja len od toho, že ho budeme učiť správne sedieť, ale zameriavame sa aj na skrátené svalové partie. Oslabené miesta posilňujeme. Je to komplex cvičení. Zabudovávame správne stereotypy v rámci sedenia, vstávania, samotného stoja. Nie je to len o cvičení, je to aj o ergonómii v rámci pracovného prostredia. Pýtame sa na výšku stoličky, nastavujeme správnu výšku stola, vzdialenosť od stoja, zaujímajú nás nastavenia monitora či klávesnice. Keď si klient neprispôsobí svoje pracovné prostredie, tak má nesprávne zaťaženie a statiku chrbtice a cvičenie sa neukáže také efektívne. Pacientom sa snažíme všetko vysvetliť. Program pozostáva z autoterapie a edukácie s dlhodobým efektom. Pacient získa „know how, ktoré si so sebou odnáša na celý život.

Gloria počas rehabilitácie v HENDI CENTRE

Zdravotné problémy si môže zamestnanec privodiť aj vtedy, ak dlho pracuje v jednej polohe. 

„Áno. Dôležité je, aby človek nebol viac ako 30 minút v tej istej polohe. Klientom dávame návod, ako to zapracovať do svojho harmonogramu. Určite je dobré začať so sériou minimálne siedmych cvičení, pretože ten program je naozaj nabitý. Učíme ich autoterapii, aby mohli následne cvičiť sami doma a neboli závislí na terapeutovi. Rehabilitácia je zložená aj z tepelnej terapie na uvoľnenie stiahnutých svalov. Magnetoterapia a elektroliečba ako neinvazívne formy liečby zase uvoľňujú od bolesti. Masáže uvoľňujú bloky.

Zamestnávatelia by mali dbať o zdravie svojich zamestnancov a prispievať k predchádzaniu najčastejším diagnózam, ktoré môže spôsobiť nevhodné „kancelárske“ vybavenie v improvizovaných podmienkach domácností. Jednou z možností je venovať im „post home office“ balík v HENDI CENTRE.  Rozloženie terapie je možné nastaviť variabilne podľa časových možností zamestnancov najviac na 3 týždne. Na regeneráciu pracovnej sily môže zamestnávateľ poskytnúť príspevok zo sociálneho fondu. Rehabilitačný program je možné využiť aj formou darčekovej poukážky.

Zamestnávatelia, ktorí vložia čas aj peniaze pre takéto využitie pre svojich zamestnancov, tak znižujú ich budúcu práceneschopnosť, pretože tieto stavy sa postupom času (od 3-6 mesiacov) môžu stať chronickými. Štúdie v zahraničí ukázali, že vďaka sociálnym balíkom, v rámci ktorých zamestnávatelia svojim zamestnancom ponúkali možnosti rehabilitácie a masáží, dokázali zredukovať ich práceneschopnosť až o 75 percent. 

Program post „home office“ rehabilitácie zahŕňa pitný režim (káva/čaj) aj uteráky. K dispozícii je bezplatné parkovanie. Ponúkame možnosť prenájmu coworkingových priestorov na vybavenie neodkladnej pracovnej agendy. V prípade poskytnutia vhodného priestoru vieme prísť priamo k Vám a zabezpečiť rehabilitačnú terapiu naraz pre min. 5 zamestnancov. Všetko s jediným cieľom – odstrániť následky jednostrannej záťaže a nedostatku pohybu.

Viac informácii o Post Home office rehabilitácii nájdete TU

Share This