Postcovidová rehabilitácia v HENDI CENTRE

28 / jún / 2021

Prišiel na vozíku, odchádzal po svojich

Ochorenie koronavírusu dokáže položiť na lopatky ako dôchodcu, tak aj mladého vitálneho človeka. V našom centre vieme pomôcť dospelým aj seniorom, ktorí prekonali ťažký Covid a jeho následkom sa im zhoršila alebo úplne stratila schopnosť samostatného pohybu. Žiarivým príkladom je 76-ročný pán Jozef z Nižnej pri Piešťanoch.

Veľké usmiate oči, v tvári zrkadliace sa roky skúseností, ale aj životný optimizmus a elán. Keď sme navštívili pána Jozefa počas jedenej zo záverečných ambulantných terapií v HENDI CENTRE, nedalo sa nenakaziť sa jeho obrovskou chuťou do života. Začiatkom roka prekonal ochorenie spôsobené koronavírusom, ktoré na jeho organizmus zaútočilo v plnej sile. Ťažký priebeh choroby sa už nedal odvrátiť. Skončil pripútaný na lôžko a bez sily. Dva mesiace koloval po nemocniciach v rôznych mestách. Následne zobrala vec do rúk dcéra pána Jozefa, Milada. Našla nás na internete a oslovila ohľadom rehabilitácie. A tu sa to celé začalo …

Gloria počas rehabilitácie v HENDI CENTRE
Gloria počas rehabilitácie v HENDI CENTRE
Gloria počas rehabilitácie v HENDI CENTRE

Pán Jozef bol HENDI CENTRE v rekonvalescencii v rukách fyzioterapeutky Zuzany Kobzíkovej, ktorej sa vďaka intenzívnym terapiám priamo na mieru podarilo milého a večne pozitívne naladeného seniora vrátiť do pôvodnej fyzickej kondície. Ale treba vyzdvihnúť, že aj vďaka veľkému pričineniu samotného Jozefa, ktorý to nevzdal ani v pokročilom veku.

Začínali sme u pána Jozefa doma. Po prekonaní ochorenia dokázal samostatne iba sedieť, postaviť sa na nohy vedel len s veľkou pomocou a chôdzu nezvládal vôbec. Po troch intenzívnych návštevách „rýchlej roty“, ako by sme neskromne mohli nazvať tím našich vyškolených fyzioterapeutov, sa jeho stav zlepšil natoľko, že sa mohol presunúť do Piešťan.

„Počas jedného týždňa sme dokázali pána Šimkoviča naštartovať tak, že bol schopný transferu do zariadenia. Prvýkrát sme ho čakali na prízemí s invalidným vozíkom, pretože ešte stále nevedel samostatne chodiť,“ hovorí ambulantná fyzioterapeutka Zuzka. Jeho stav sa zlepšoval zo dňa na deň. „Druhý týždeň prišiel náš tím opäť na prízemie s vozíkom a pána Šimkoviča nikde! Ten na náš už čakal na poschodí s úsmevom a chuťou cvičiť. Vozík zostal v kúte a už sme ho nepoužili,“ dodáva pobavene Zuzana.

Pán Jozef sa nezľakol žiadneho cvičenia. Všetky zadania od fyzioterapeutov bral ako výzvu a vďaka tomu sa jeho kondička rapídne zlepšila.

„Zaťažujeme obe nohy, dýchame, prenášame váhu.“ Zuzkine pokyny vykonával pán Jozef na nestabilnej plošine s kilovými závažiami na nohách bez mihnutia oka. Radosť to celé sledovať. A čo bolo jeho hnacím motorom na ceste za uzdravením? Obrovská túžba vidieť sa so svojou rodinou v zahraničí. Veselo a s typickým trnavským dialektom dodáva: „Nesmiem to vzdávať, o tri mesiace musím byť schopný cesty do Talianska za dcérou. Mám veľkú motiváciu.“

A ako to pôjde ďalej?

„Pán Šimkovič dostal domáce cvičenia a dohodli sme sa na režime, ktorý by mal zodpovedne dodržiavať. Ak by sa jeho stav zhoršil, tak samozrejme budeme v kontakte a zase by sme niečo naštartovali,“ približuje v závere Jozefovej rehabilitácie fyzioterapeutka Zuzka, ktorá má v HENDI CENTRE na starosti ambulantné terapie. Doma na pána Jozefa čaká rotoped a pre istotu si zadovážil aj chodúlik. Ten však nehodlá použiť. „Keď sa nebudem cítiť dobre, tak sa určite ohlásim“, uzatvára s priateľským úsmevom pán Jozef.

Share This